Банк портретів / Ялинський Василь та Ганна

Ялинські Василь та Ганна

Під час нацистської окупації Василь Ялинський та його матір Ганна проживали у селі поблизу м. Звенигородка. У грудні 1942 р. у їхні двері постукала незнайома жінка, яка просила погрітися. Ганна із сином їй не відмовили. Пізніше вони дізналися, що жінка – єврейка, і звати її Ципа Векслер. Вона проживала в Звенигородці разом із трьома доньками. З початком нацистської окупації жінка встигла евакуювати дітей разом із родичами, а сама залишилася в місті. Коли розпочалися масові розправи над євреями, пішла шукати порятунку в сільській місцевості. Так вона опинилася в оселі Ялинських.

Мати із сином переховували жінку аж до кінця нацистської окупації регіону. Коли небезпека знищення каральними підрозділами німецької влади зникла, Ципа Векслер вирішила повернутися до Звенигородки, що успішно здійснила взимку 1944 р.

Уже восени того ж року до лав Червоної армії був мобілізований один із її рятівників – Василь Ялинський. Будучи радистом у підрозділах протиповітряної оборони Тихоеканського флоту, брав участь у радянсько-японській війні. Після завершення Другої світової війни Василь Ялинський продовжив служити у Військово-морських силах СРСР. У 1961 р. був звільнений у запас. Після того працював майстром на Дніпропетровському (нині Дніпровському) машинобудівному заводі.

У 2013 р. Меморіальний комплекс історії Голокосту Яд Вашем визнав Василя та його матір Ганну Праведниками народів світу. Нагородження відбулося у 2019 р. у м. Дніпро. Диплом та медаль отримала донька Василя Ялинського Валентина Заєць. Медаль Праведника народів світу родина передала до Національного музею історії України у Другій світовій війні.

Світлана Демченко

м. Київ

Національний музей історії України у Другій світовій війні

  • fingerprintАртефакти
  • theatersВідео
  • subjectБібліотека